Allertec kontakt

Jak wyglądają testy alergiczne?

Rodzaje testów alergicznych

Alergie pokarmowe, wziewne na pyłki traw i drzew, na sierść zwierząt, roztocza, pleśń i grzyby a także na niektóre substancje chemiczne obecne w kosmetykach, mogą być diagnozowane za pomocą testów alergicznych. Testy te można podzielić na testy alergiczne z krwi, testy skórne i płatkowe, oraz testy prowokacyjne. Testy alergiczne z krwi wykonuje się głównie jako pierwsze w diagnostyce, także u bardzo małych dzieci, poniżej 3 roku życia.

Testy alergiczne skórne i testy alergiczne płatkowe, przeprowadza się u dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych. Wynika to ze specyfiki testu - po nałożeniu alergenów należy odczekać około 20 minut. Tworzące się bąble swędzą, co jest trudne do wytrzymania dla małych dzieci. Testy prowokacyjne są najbardziej obciążającymi organizm pacjenta testami. Wykonywane są pod ścisłym nadzorem lekarza, zwykle jako ostatnie, po uprzedniej diagnostyce testami z krwi i testami skórnymi i płatkowymi.

 

Jak wyglądają testy alergiczne i jak się do nich przygotować?

W przypadku testów alergicznych z krwi, pobierana jest strzykawką krew, która następnie zostaje poddana badaniu w kierunku występowania przeciwciał na alergeny wziewne: całoroczne i sezonowe, a także alergeny pokarmowe. W przypadku testów alergicznych z krwi, nie ma konieczności, aby być na czczo ani przerywać leczenia i przyjmowania leków.

W przypadku testów skórnych, na wewnętrznej części przedramienia lub na plecach, poprzez delikatne nakłucia, nakładane zostają kropelki alergenu. Odczyt reakcji następuje po 20 minutach. Nakłucia są niewielkie i prawie bezbolesne. Testy naskórne płatkowe polegają na umieszczeniu nasiąkniętych alergenami bibułek na plecy chorego i odczytaniu wyników po 48 godzinach oraz po 72 godzinach. W przypadku testów skórnych i płatkowych należy pod nadzorem lekarza zwykle dwa tygodnie przed badaniem odstawić przyjmowanie leków doustnych i miejscowych, aby wynik wyszedł prawidłowy.

 

Testy alergiczne skórne

Testy alergiczne skórne charakteryzują się szybkością wykonania i równie szybkim otrzymaniem wyników pacjenta. Gdy jednorazowym lancecikiem nakładane zostają kropelki z alergenami, następuje reakcja organizmu. Jeśli w miejscu nakłucia pojawi się bąbel, sprawdzany jest jego rozmiar i promień rumienia. Im większy bąbel tym silniejsze uczulenie. Po około 60 minutach uczulenie wywołane testem alergicznym ustępuje. Jednorazowo bada się testem alergię na zestaw 10-20 alergenów. Testem alergicznym skórnym można sprawdzić reakcję alergiczną chorego na takie alergeny jak: pyłki drzew wczesno i późnopylących, pyłki traw, zbóż i chwastów, grzybów pleśniowych, sierści i naskórka zwierząt domowych oraz roztoczy kurzu.

W przypadku testu alergicznego płatkowego, nazywanego także naskórnym, można zbadać reakcję organizmu na takie alergeny jak nikiel, kobalt, chrom, a także konserwanty, substancje zapachowe, leki i barwniki. Wyniki testu alergicznego płatkowego określa się w skali od 0 do 3 plusów. Za wynik dodatni przyjmuje się otrzymanie 2 i 3 plusów, wtedy gdy na tyle oceniony zostanie rumień, wywołany przez alergen zaaplikowany w teście.

Testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne z krwi nie wymagają większych przygotowań jak odstawienie leków, jednak na wyniki należy poczekać średnio około dwóch tygodni. Można znaleźć oferty laboratoriów, gdzie czas oczekiwania na wyniki wynosi do 5 dni. Testy alergiczne z krwi, pozwalają oznaczyć przeciwciała IgE swoiste dla głównych alergenów: pyłków roślin, sierści zwierząt, grzybów, roztoczy kurzu. Podczas reakcji uczuleniowej organizm człowieka produkuje nadmierną ilość przeciwciał IgE wobec alergenu. Stąd w badaniu diagnostycznym alergii z krwi oznacza się całkowite i swoiste stężenie IgE (na wybrane alergeny) w organiźmie pacjenta. Badania alergiczne z krwi można także wykonać w oparciu o podstawowe panele alergiczne, w których to alergeny zostały odpowiednio pogrupowane np. profil wziewny na pyłki roślin, profil wziewny na naskórek i sierść zwierząt oraz roztocza kurzu domowego, profil pokarmowy, profil na jad owadów, profil na mleko. Zaletą badania alergii w ramach paneli jest możliwość szybkiej diagnostyki w kierunku różnych alergenów oraz atrakcyjność cenowa.

Testy alergiczne prowokacyjne

Testy alergiczne prowokacyjne, inaczej nazywane testami ekspozycyjnymi, wykonuje się pod nadzorem i z zalecenia lekarza alergologa. Do ich wskazania potrzebna jest podstawowa diagnostyka w kierunku alergii, wywiad, wykonanie testów skórnych i z krwi. Ich celem jest odtworzenie reakcji alergicznej na dany alergen i potwierdzenie, że dany alergen powoduje silne zmiany chorobowe. Zwykle testy alergiczne prowokacyjne przybierają formę prowokacji donosowej, dooskrzelowej i pokarmowej. Przed wykonaniem badania, najczęściej 14 dni przed testem, chory musi odstawić przyjmowanie leków przeciwalergicznych, zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu. W przypadku chorego z astmą badanie polega na wykonaniu spirometrii, a następnie dokonaniu kolejnych pomiarów przepływu powietrza w oskrzelach po podaniu alergenu. Następnie w zależności od formy prowokacji, wziewnie, bądź pod postacią zawiesiny do błony śluzowej nosa, lub też drogą pokarmową aplikowany jest alergen i badana reakcja organizmu chorego. Testy alergiczne prowokacyjne są wysoce ryzykowne dla pacjentów pod kątem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, obciążają organizm, wymagają warunków szpitalnych i nadzoru lekarza.

Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog

 

Powiązane artykuły:

Rodzaje alergii. Poznaj swojego wroga >>

Jak działa alergiczna reakcja krzyżowa >>

Alergia na kurz. Jak się objawia i jak ja leczyć >>

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE