Allertec kontakt

Alergia na pyłki traw, czyli wiosenna zmora Polaków

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Alergia na pyłki traw to jedno z popularniejszych typów uczuleń. Zwykle zaczyna się wiosną – wraz z początkiem pylenia. Jej objawy są wyjątkowo uciążliwe i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w okresie wiosenno-letnim. Skąd się bierze uczulenie na trawy i jak sobie z nim poradzić? Sprawdzamy.

Alergia na pyłki traw

W naszym klimacie pyłki traw są najczęstszą przyczyną choroby nazywanej okresowym alergicznym nieżytem nosa albo inaczej katarem siennym lub pyłkowicą. Najczęstszą, ale nie jedyną. Oprócz traw schorzenie wywołują też inne rośliny – drzewa, zboża (trawy uprawne) i chwasty.

Zależnie od okresu pojawiania się symptomów chorobowych możemy wysunąć podejrzenie uczulenia na konkretną grupę roślin. I tak, jeśli będzie to powtarzalnie co roku:

  • marzec-kwiecień-maj – powinniśmy pomyśleć o alergii na pyłki drzew
  • maj-czerwiec-lipiec - na pyłki traw
  • połowa lipca do września - na pyłki chwastów (najczęściej bylicy)

Wiosna to zatem czas, gdy uczulają nie tylko trawy, ale również drzewa.

Wśród drzew są to:

  • leszczyna i olsza - pylące końcem zimy i bardzo wczesną wiosną tj. styczeń-marzec (przez co dolegliwości są często mylnie rozpoznawane jako nierzadkie w tym okresie przeziębienie),
  • brzoza, dąb, buk, wierzba, jesion - pylące od kwietnia do maja,
  • żyto- pylące od początku maja do czerwca.


Topola pyli w marcu i kwietniu, ale wbrew powszechnemu przekonaniu rzadko uczula. Jej puch, czyli gniazda nasienne, unosi się w powietrzu na początku czerwca i końcem lata, czyli wtedy kiedy pyli dużo traw. Przez to jako winowajcę dolegliwości uważa się topolę, której nieszkodliwe nasiona mogą działać jedynie nieco drażniąco na osoby z już obecnymi objawami alergii.

W kwestii alergii na trawy warto wiedzieć, że w Polsce jest około 160 gatunków pyłków traw. Spośród nich dominują te z podrodziny wiechlinowych:

  • Tymotka łąkowa
  • Kupkówka pospolita
  • Życica trwała
  • Tomka wonna
  • Wiechlina łąkowa


Niemniej jednak poszukiwanie konkretnego z nich, który nas uczula, nie ma żadnego sensu. Wynika to z faktu bardzo podobnej budowy zawartych w nich alergenów (zgodność sekwencji aminokwasów dochodzi do 95%), która generuje interakcje krzyżowe. Dla osoby chorej oznacza to tylko tyle, że uczulenie na jeden rodzaj traw będzie w praktyce uczuleniem na całą rodzinę traw. Do diagnostyki często wykorzystuje się alergeny pyłku tymotki łąkowej, jako najlepiej poznany i najbardziej reprezentatywny.

Objawy uczulenia na trawy

Tym, co uczula, są alergenne składniki pyłku – najczęściej białka. Wystarczy około 20 ziarenek pyłku na 1 m3 powietrza, by u 25% osób uczulonych pojawiły się objawy alergii. W szczycie pylenia stężenie jest zazwyczaj zdecydowanie wyższe i stąd taka powszechność dolegliwości. Co ciekawe, pyłki roślin są niewidoczne gołym okiem – za wyjątkiem pyłku sosny. Wbrew pozorom ziarna pyłku sosny, które tworzą żółty, lepki osad na samochodach w maju nie uczulają. Są jednak sygnałem, że za około 2 tygodnie rozpocznie się sezon pylenia traw.

Mimo że niewidoczne gołym okiem, pyłki roślin mają zbyt duże rozmiary, aby rutynowo dostawać się do dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli i płuc. I całe szczęście, bo byłoby to dla osób uczulonych niezbyt dobre. Zamiast tego osadzają się w górnych partiach układu oddechowego tj. jamie nosowej, wywołując charakterystyczny wodnisty katar i kichanie oraz łzawienie i swędzenie oczu (oczy łączą się z nosem poprzez kanały nosowo-łzowe). Czasami jednak zdarza się, że alergeny przedostaną się do dolnych odcinków dróg oddechowych, powodując skurcz oskrzeli i napady astmy. Objawia się to dusznością i intensywnym kaszlem. Do takich sytuacji dochodzi po intensywnym kontakcie z dużą ilością pyłków, na przykład po spacerze kwiecistą łąką w słoneczny, wietrzny dzień. Zaskakująco, również po krótkotrwałych opadach deszczu oraz w okresie wzmożonego występowania mgieł – ziarna pyłków chłoną wówczas parę wodną z powietrza, zaczynają pęcznieć i pękają, uwalniając ze swojego wnętrza właściwe alergeny o średnicy ok. 2,5 mikrona. Cząsteczki te są ok. 20-krotnie mniejsze od ziaren pyłków i z łatwością mogą penetrować do dolnych dróg oddechowych, powodując napady astmy. Astma oskrzelowa występuje w 30 % przypadków alergicznego sezonowego nieżytu nosa.

Uczulenie na trawy może się też objawiać swędzącą wysypką, typowo na odsłoniętych częściach ciała (twarz, dekolt, przedramiona) oraz złym samopoczuciem w sezonie pylenia.

Jak leczyć alergię na pyłki?

Leczenie alergii na pyłki powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Alergolog zaleci testy alergiczne, które pozwolą rozpoznać konkretną grupę uczulających roślin, a w przypadku drzew, zbóż i chwastów nawet poszczególne gatunki. Ma to znaczenie dla unikania alergenów. Warto sprawdzać mapy pylenia i ograniczyć przebywanie na zewnątrz w okresach, kiedy uczulającego pyłku jest najwięcej. W sezonie pylenia dobrze też regularnie płukać nos roztworem soli fizjologicznej, by wypłukiwać z niego zalegające tam pyłki, a po spacerach przemyć twarz wodą i mechanicznie usunąć alergeny. Na wakacje dobrze wybrać rejony nadmorskie, ponieważ bryza morska wolna jest od pyłków – w przeciwieństwie do terenów nad zamkniętymi zbiornikami typu jeziora czy stawy.

W doraźnym łagodzeniu dolegliwości pomocne będą przede wszystkim dostępne bez recepty doustne leki przeciwhistaminowe oraz donosowe sterydy. W zależności od uciążliwości objawów i rodzaju alergenu skuteczne może być również odczulanie, które przeprowadza lekarz.


Bibliografia:

1. Sankowski Z., Pyłkowica, Centrum Medyczne AlergoSan, 6.02.2022, http://alergosa.webd.pro/home/alergosa/public_html/?page_id=77 
2. Rapiejko P., Alergia na pyłek traw, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 30.05.2014.
3. Samoliński B., Postępowanie w alergicznym nieżycie nosa, Lekarz Rodzinny 05/2012.

 

Powiązane artykuły:

Alergia - kalendarz pylenia roślin >>

Jak odróżnić alergię od przeziębienia - poradnik >>

Lista najczęstszych alergenów >>

Kwiat

Fakty i mity
o alergii

ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz

Czy to przeziębienie
czy to alergia?

ZOBACZ WIĘCEJ
Kwiat

Co teraz
pyli?

ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Aplikacja mobilna Allertec Effect stworzona została specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE