Allertec kontakt

Pokój dziecka z ANN

Jak urządzić pokój, jak dbać o czystość w pokoju dziecka z ANN?

Alergiczny nieżyt nosa to choroba o podłożu alergicznym, nazywana często pyłkowicą lub katarem siennym. Jej objawy są wyjątkowo uporczywe i trudne do zniesienia, zwłaszcza dla dzieci. Niezwykle ważne dla dzieci z alergicznym nieżytem nosa jest zachowanie prawidłowej higieny pomieszczeń w których przebywają, urządzenie pokoju do zabaw, spania i nauki, które łagodziłoby objawy choroby i ułatwiało dbanie o czystość. Dowiedz się więcej, czym jest alergiczny nieżyt nosa u dzieci, jakie powoduje objawy oraz jak pomóc dziecku alergikowi prawidłowo aranżując pokój.

 

lek.
Maria Woźniak
alergolog

Główna zasada brzmi: im więcej powierzchni szybko zmywalnych i łatwych do sprzątnięcia, tym lepiej! Kolejna zasada, to im mniej tekstyliów, tym lepiej!

 

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci może mieć charakter stały lub sezonowy. Głównymi alergenami które wywołują tę chorobę, są pyłki roślin: traw, drzew, zbóż, chwastów. Wtedy choroba ma zwykle przebieg sezonowy i jej nasilenia związane są z kalendarzem pyleń roślin. Innym typem alergenów, wywołującym ten rodzaj alergii, mogą być grzyby i pleśnie, roztocza kurzu, sierść i naskórek zwierząt domowych oraz pierze. Głównymi objawami alergicznego nieżytu nosa jest wodnisty, cieknący katar, uczucie zatkanego nosa, bóle głowy, świąd nosa i kichanie. Może w szybkim tempie dojść do łzawienia oczu i zapalenia spojówek. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo uciążliwy dla dzieci małych i w wieku szkolnym. Utrudnia koncentrację, a lejący katar i łzawienie oczu przeszkadzają w codziennych aktywnościach.

Pomieszczenia przyjazne alergikom

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, bez względu na alergeny wywołujące, wymaga wielu działań, które ułatwią funkcjonowanie małemu alergikowi w domu. Właściwe urządzenie pokoju dla dziecka z alergicznym nieżytem nosa jest kluczowe dla jego samopoczucia. Obejmuje właściwy dobór mebli, zabawek, wykonanie ścian i podłóg, elementów zaciemniających okna a także urządzeń do filtracji powietrza.

Wyposażenie pokoju dla alergików już na etapie remontu wymaga przemyślanych działań. Jeśli istnieje taka możliwość, należy unikać farb zawierających lateks i ołów, które mogą uczulać. W mieszkaniach o dużej wilgotności, można rozważyć użycie farb o działaniu grzybobójczym, z drobinkami srebra, o działaniu bakteriobójczym. W przypadku podłóg, należy uwzględnić ciepło i możliwość zabawy na podłodze, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. U dzieci alergików nie powinno być dywanów, na których gromadzą się roztocza, a powierzchnia podłogi powinna być łatwo i szybko zmywalna, prosta do utrzymania w czystości, nawet środkami ekologicznymi. Często preparaty te, mają słabsze działania nabłyszczające, mogą powodować niewielkie zacieki. Dlatego dla wygody i estetyki, powierzchnia podłogi powinna uwzględniać taki rodzaj sprzątania.

W pokoju małego alergika powinna istnieć możliwość zaciemnienia i zasłonienia okna, nawet przy jego otwarciu. Zasłony i rolety materiałowe są mocno niewskazane, gdyż idealnie przyciągają i gromadzą alergizujące roztocza. Dobrym rozwiązaniem wydają się być rolety z naturalnych materiałów, jak drewno, które są łatwe do wytarcia. Pozwolą zachować czystość, a z drugiej strony w okresach pylenia roślin, umożliwią wywietrzenie pokoju i zatrzymanie części pyłków, przed rozproszeniem w pokoju małego alergika.

Urządzanie pokoju dla małego alergika

Warto, aby przechowywanie rzeczy w pokoju małego alergika, umożliwiało częste i szybkie sprzątanie, oraz wycieranie na mokro. Zatem należy unikać otwartych półek, na których będą przechowywane zabawki, książki, czy też wieszaki z ubraniami. Są to doskonałe magnesy do przyciągania kurzu. Lepiej przemyśleć kupno zamykanych regałów i szaf, gdzie kurz, pyłki łatwo usunąć z powierzchni drzwi.

W przypadku doboru zabawek, należy unikać nadmiernej ilości maskotek, a posiadane co jakiś czas prać, lub w czasie dużego mrozu wywietrzyć na balkonie. Pościel w pokoju alergika powinna być w ciągu dnia chowana do pojemnika na pościel. Istnieją specjalne preparaty w sprayu przeciw roztoczom, którym można spryskiwać łóżko. Jednak, aby wykonać to szybko, nie powinno być żadnych kap na łóżku, dodatkowych poduszek i innych tekstyliów. Pościel alergika nie powinna być wykonana z naturalnego pierza. Wybierając zabawki dla alergika, warto zwrócić uwagę nie tylko na atesty, ale szybkość i możliwość ich umycia i uprania, bez popsucia zabawki.

Pokój dla alergika – zasady

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci może mieć różne przyczyny. Należy jednak pamiętać o kilku ogólnych zasadach w jego łagodzeniu, poprzez rozsądne gospodarowanie przestrzenią mieszkalną. Główna zasada brzmi: im więcej powierzchni szybko zmywalnych i łatwych do sprzątnięcia, tym lepiej! Kolejna zasada, to im mniej tekstyliów, tym lepiej! Ponadto warto nie zagracać przestrzeni nadmierną ilością zabawek, i zrobić miejsce dla dwóch urządzeń: oczyszczacza powietrza oraz nawilżacza (tam, gdzie jest bardzo suche powietrze lub w sezonie grzewczym). Przebywanie zwierząt, jeśli są w domu, powinno być mocno ograniczone w sypialni dziecka.

Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE