Pokój dziecka z ANN
Jak urządzić pokój, jak dbać o czystość w pokoju dziecka z ANN?
Alergiczny nieżyt nosa to choroba o podłożu alergicznym, nazywana często pyłkowicą lub katarem siennym. Jej objawy są wyjątkowo uporczywe i trudne do zniesienia, zwłaszcza dla dzieci. Niezwykle ważne dla dzieci z alergicznym nieżytem nosa jest zachowanie prawidłowej higieny pomieszczeń w których przebywają, urządzenie pokoju do zabaw, spania i nauki, które łagodziłoby objawy choroby i ułatwiało dbanie o czystość. Dowiedz się więcej, czym jest alergiczny nieżyt nosa u dzieci, jakie powoduje objawy oraz jak pomóc dziecku alergikowi prawidłowo aranżując pokój.
lek.
Maria Woźniak
alergologGłówna zasada brzmi: im więcej powierzchni szybko zmywalnych i łatwych do sprzątnięcia, tym lepiej! Kolejna zasada, to im mniej tekstyliów, tym lepiej!
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci może mieć charakter stały lub sezonowy. Głównymi alergenami które wywołują tę chorobę, są pyłki roślin: traw, drzew, zbóż, chwastów. Wtedy choroba ma zwykle przebieg sezonowy i jej nasilenia związane są z kalendarzem pyleń roślin. Innym typem alergenów, wywołującym ten rodzaj alergii, mogą być grzyby i pleśnie, roztocza kurzu, sierść i naskórek zwierząt domowych oraz pierze. Głównymi objawami alergicznego nieżytu nosa jest wodnisty, cieknący katar, uczucie zatkanego nosa, bóle głowy, świąd nosa i kichanie. Może w szybkim tempie dojść do łzawienia oczu i zapalenia spojówek. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo uciążliwy dla dzieci małych i w wieku szkolnym. Utrudnia koncentrację, a lejący katar i łzawienie oczu przeszkadzają w codziennych aktywnościach.
Pomieszczenia przyjazne alergikom
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, bez względu na alergeny wywołujące, wymaga wielu działań, które ułatwią funkcjonowanie małemu alergikowi w domu. Właściwe urządzenie pokoju dla dziecka z alergicznym nieżytem nosa jest kluczowe dla jego samopoczucia. Obejmuje właściwy dobór mebli, zabawek, wykonanie ścian i podłóg, elementów zaciemniających okna a także urządzeń do filtracji powietrza.
Wyposażenie pokoju dla alergików już na etapie remontu wymaga przemyślanych działań. Jeśli istnieje taka możliwość, należy unikać farb zawierających lateks i ołów, które mogą uczulać. W mieszkaniach o dużej wilgotności, można rozważyć użycie farb o działaniu grzybobójczym, z drobinkami srebra, o działaniu bakteriobójczym. W przypadku podłóg, należy uwzględnić ciepło i możliwość zabawy na podłodze, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. U dzieci alergików nie powinno być dywanów, na których gromadzą się roztocza, a powierzchnia podłogi powinna być łatwo i szybko zmywalna, prosta do utrzymania w czystości, nawet środkami ekologicznymi. Często preparaty te, mają słabsze działania nabłyszczające, mogą powodować niewielkie zacieki. Dlatego dla wygody i estetyki, powierzchnia podłogi powinna uwzględniać taki rodzaj sprzątania.
W pokoju małego alergika powinna istnieć możliwość zaciemnienia i zasłonienia okna, nawet przy jego otwarciu. Zasłony i rolety materiałowe są mocno niewskazane, gdyż idealnie przyciągają i gromadzą alergizujące roztocza. Dobrym rozwiązaniem wydają się być rolety z naturalnych materiałów, jak drewno, które są łatwe do wytarcia. Pozwolą zachować czystość, a z drugiej strony w okresach pylenia roślin, umożliwią wywietrzenie pokoju i zatrzymanie części pyłków, przed rozproszeniem w pokoju małego alergika.
Urządzanie pokoju dla małego alergika
Warto, aby przechowywanie rzeczy w pokoju małego alergika, umożliwiało częste i szybkie sprzątanie, oraz wycieranie na mokro. Zatem należy unikać otwartych półek, na których będą przechowywane zabawki, książki, czy też wieszaki z ubraniami. Są to doskonałe magnesy do przyciągania kurzu. Lepiej przemyśleć kupno zamykanych regałów i szaf, gdzie kurz, pyłki łatwo usunąć z powierzchni drzwi.
W przypadku doboru zabawek, należy unikać nadmiernej ilości maskotek, a posiadane co jakiś czas prać, lub w czasie dużego mrozu wywietrzyć na balkonie. Pościel w pokoju alergika powinna być w ciągu dnia chowana do pojemnika na pościel. Istnieją specjalne preparaty w sprayu przeciw roztoczom, którym można spryskiwać łóżko. Jednak, aby wykonać to szybko, nie powinno być żadnych kap na łóżku, dodatkowych poduszek i innych tekstyliów. Pościel alergika nie powinna być wykonana z naturalnego pierza. Wybierając zabawki dla alergika, warto zwrócić uwagę nie tylko na atesty, ale szybkość i możliwość ich umycia i uprania, bez popsucia zabawki.
Pokój dla alergika – zasady
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci może mieć różne przyczyny. Należy jednak pamiętać o kilku ogólnych zasadach w jego łagodzeniu, poprzez rozsądne gospodarowanie przestrzenią mieszkalną. Główna zasada brzmi: im więcej powierzchni szybko zmywalnych i łatwych do sprzątnięcia, tym lepiej! Kolejna zasada, to im mniej tekstyliów, tym lepiej! Ponadto warto nie zagracać przestrzeni nadmierną ilością zabawek, i zrobić miejsce dla dwóch urządzeń: oczyszczacza powietrza oraz nawilżacza (tam, gdzie jest bardzo suche powietrze lub w sezonie grzewczym). Przebywanie zwierząt, jeśli są w domu, powinno być mocno ograniczone w sypialni dziecka.
Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog
Mapa
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Aplikacja Mobilna dla alergików
Momester Nasal UWOLNIJ NOS
To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.
Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.
Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.
Praktyczne porady o alergii
Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją org
Czytaj więcejAlergiczny nieżyt nosa - czym się charakteryzuje i jak go leczyć
Alergiczny nieżyt nosa to reakcja obronna organizmu na wdychany alergen: pyłki drzew, traw, kurz,
Czytaj więcejWakacje alergika
Alergia, jest chorobą, która powoduje wiele ograniczeń w życiu alergika i jego rodziny. Determin
Czytaj więcejNieleczony ANN
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym śluzówki nosa i zatok. Wywołują go alergeny wziewne
Czytaj więcejProblemy szkolne dzieci z ANN
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, znacząco wpływa na funkcjonowanie w
Czytaj więcejAlergia - kalendarz pylenia roślin
Alergia na pyłki roślin to typowa alergia sezonowa, charakteryzująca się nieżytem nosa, kichani
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejPrzewlekła pokrzywka idiopatyczna – objawy, przyczyny i leczenie
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejLista najczęstszych alergenów
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejAlergia - przyczyny powstania
Przyczynami alergii są czynniki, wywołujące w organizmie człowieka reakcję obronną układu odp
Czytaj więcejJak wyglądają testy alergiczne?
Alergie pokarmowe, wziewne na pyłki traw i drzew, na sierść zwierząt, roztocza, pleśń i grzyby
Czytaj więcej