Problemy szkolne dzieci z ANN
Nieleczony alergiczny nieżyt nosa – czym to grozi?
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym śluzówki nosa i zatok. Wywołują go alergeny wziewne. Kontakt z alergenami powoduje u osób uczulonych nadmierną, nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Komórki układu immunologicznego chronią organizm przed zagrażającymi mikroorganizmami. Mogą one jednak rozpoznawać nieszkodliwe substancje jako groźne i prowadzić do uczulenia na nie.
Zdarza się, że ogranicza aktywność fizyczną, a dolegliwości związane z alergią obniżają koncentrację do nauki. Dowiedz się więcej, jak pomóc dziecku z alergicznym nieżytem nosa uczyć się i przetrwać szkołę, dbać o bezpieczeństwo i nie ograniczać życia towarzyskiego.
Dlaczego alergiczny nieżyt nosa przeszkadza w szkole?
Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą, którą wywołują alergeny, odczytywane przez organizm jako wrogie. Najczęściej są to pyłki traw, drzew, zbóż i chwastów oraz sierść zwierząt domowych, grzyby, pleśnie i roztocza. Objawami alergicznego nieżytu nosa są kichanie i swędzenie nosa, łzawienie oczu, bóle głowy, uczucia zatkanego nosa i zatok. Najtrudniejszym objawem jednak jest wodnisty katar, który właściwie nieprzerwanie przeszkadza w aktywnościach w dzień i dobrym śnie w nocy. Każde pochylenie głowy staje się problemem, dochodzi do tego bolesny ucisk w okolicach nosa i zatok. Dziecko staje się rozdrażnione i ma duże problemy z koncentracją. Problemem jest nie tylko nauka, ale także lekcje wychowania fizycznego, które często przy słonecznej pogodzie odbywają się na otwartych boiskach szkolnych.
Alergia a szkoła
Rok szkolny rozpoczyna się jesienią, kiedy to zgodnie z kalendarzem pyleń kończą pylić trawy i drzewa, natomiast zaczyna przypadać największa aktywność grzybów i pleśni. Późną jesienią i wczesną zimą rozpoczyna się także sezon grzewczy w mieszkaniach, co dodatkowo wysusza powietrze i utrudnia oddychanie. Ponadto alergiczny nieżyt nosa potęguje stres związany z rozpoczęciem roku szkolnego, i zmianami w życiu małego człowieka. Najtrudniejszym jednak okresem dla dzieci szkolnych z alergicznym nieżytem nosa, jest okres semestru letniego. Właściwie już od połowy lutego pylić zaczyna leszczyna. W zależności od panujących temperatur, trudne miesiące dla alergików mogą rozpocząć się już w kwietniu, gdy ciepła wiosna zachęca drzewa do kwitnienia. Wtedy pojawia się najwięcej objawów alergicznego nieżytu nosa, a komfort i samopoczucie chorego dziecka zdecydowanie spada.
Semestr letni w szkole, zwłaszcza pod koniec obfituje w sprawdziany i klasówki. Pojawiają się egzaminy gimnazjalne i matury, a wcześniej intensywne przygotowania i próbne testy. Jest to bardzo duży wysiłek intelektualny i stres dla zdrowych dzieci. Tym bardziej należy wyobrazić sobie sytuację dzieci chorych na alergiczny nieżyt nosa. Choroba nie tylko dokucza w dzień, ale utrudnia dobry sen w nocy.
lek.
Maria Woźniak
alergologW przypadku wycieczek szkolnych, można zaproponować ze względu na stan zdrowia dziecka, kierunki bezpieczne dla alergika: wyjazd nad morze lub zwiedzanie miast, muzeów, parków wodnych.
Semestr letni jest także ulubionym czasem wycieczek szkolnych, zwłaszcza w plener. Ponadto w tym czasie często organizowane są tzw. zielone szkoły, kilkudniowe wyjazdy klasowe. Dla zdrowych dzieci oznaczają relaks i zabawy w grupie rówieśniczej, dla alergików mogą być męczące i niebezpieczne dla zdrowia. Zawsze wtedy pojawia się dylemat rodzica: czy dziecko powinno pojechać, czy jednak zostać w domu i ryzykować wykluczenie z grupy rówieśniczej, osamotnienie wobec wspomnień i przeżywania wspólnych chwil z innymi uczniami.
Jak rodzic może pomóc dziecku z alergicznym nieżytem nosa?
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zawsze bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, drugą: dobra komunikacja na linii rodzic-szkoła. Zadaniem rodziców jest poinformowanie szkoły, nauczycieli i wychowawcy klasy o chorobie dziecka, objawach alergii i jej skutkach. Zawsze można wypracować wspólne rozwiązania, które mogą ułatwić funkcjonowanie dziecka i czas intensywnego przeżywania choroby. Warto też przygotować małego alergika na zmieniony tryb nauki, strategię zdobywania ocen zimą, na początku semestru. Można też ustalić z nauczycielami inne terminy testów, dopytać o dodatkowe, indywidualne przygotowanie i materiały, aby wyprzedzić objawy choroby i skoncentrować się na nauce na początku semestru. W razie konieczności można także zapisać dziecko na korepetycje, które pozwolą na wcześniejszą naukę zakresu przedmiotów, przypadającą na miesiące obfitujące w pylenie roślin.
W przypadku wycieczek szkolnych, można zaproponować ze względu na stan zdrowia dziecka, kierunki bezpieczne dla alergika: wyjazd nad morze lub zwiedzanie miast, muzeów, parków wodnych. Odpowiednie, wcześniejsze wdrożenie leków przeciwalergicznych, powinno złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa. Jednak pomimo ich stosowania, intensywny wysiłek fizyczny na otwartym boisku może być niebezpieczny. Warto zawczasu porozmawiać z nauczycielem i władzami szkoły, czy nie można zastosować alternatywnych rozwiązań na przykład basenu, tak aby nie pozbawiać dziecka aktywności fizycznej w ogóle. Nauczyciele i władze szkoły powinny być poinformowane o konieczności przyjmowania przez dziecko leków, a także zachowaniu w przypadku gwałtownego nasilenia objawów i wystąpienia trudności w oddychaniu.
Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog
Powiązane artykuły:
Gdy dom uczula. Jakie alergeny atakują nas w domu? >>
Rodzaje alergii. Poznaj swojego wroga >>
Mapa
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Aplikacja Mobilna dla alergików
Momester Nasal UWOLNIJ NOS
To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.
Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.
Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.
Praktyczne porady o alergii
Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją org
Czytaj więcejAlergiczny nieżyt nosa - czym się charakteryzuje i jak go leczyć
Alergiczny nieżyt nosa to reakcja obronna organizmu na wdychany alergen: pyłki drzew, traw, kurz,
Czytaj więcejWakacje alergika
Alergia, jest chorobą, która powoduje wiele ograniczeń w życiu alergika i jego rodziny. Determin
Czytaj więcejNieleczony ANN
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym śluzówki nosa i zatok. Wywołują go alergeny wziewne
Czytaj więcejAlergia - kalendarz pylenia roślin
Alergia na pyłki roślin to typowa alergia sezonowa, charakteryzująca się nieżytem nosa, kichani
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejPrzewlekła pokrzywka idiopatyczna – objawy, przyczyny i leczenie
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejLista najczęstszych alergenów
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejAlergia - przyczyny powstania
Przyczynami alergii są czynniki, wywołujące w organizmie człowieka reakcję obronną układu odp
Czytaj więcejJak wyglądają testy alergiczne?
Alergie pokarmowe, wziewne na pyłki traw i drzew, na sierść zwierząt, roztocza, pleśń i grzyby
Czytaj więcejPokój dziecka z ANN
Alergiczny nieżyt nosa to choroba o podłożu alergicznym, nazywana często pyłkowicą lub katarem
Czytaj więcej