Objawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza nie tylko alergikom, ale wymaga przeorganizowania życia całej rodziny. Warto zatem wiedzieć, jakie są główne przyczyny alergii na sierść zwierząt domowych, jak rozpoznać i diagnozować alergię oraz jakie są możliwe sposoby leczenia.
Alergia na sierść – przyczyny
Uczulenie na sierść zwierząt domowych jest wywołane przez szereg czynników. Objawy alergii powoduje sierść: włosy i podszerstek i wszystko to, co się na niej znajduje. Jest to złuszczony naskórek, mocz, ślina. Martwe komórki naskórka, zawierają białka, będące bardzo silnym i trudnym do usunięcia alergenem. Lekka sierść psa czy kota unosi się w powietrzu wraz z kurzem i zanieczyszczeniami, ponadto w łatwy sposób może być przenoszona na ubraniu.
I choć wydaje się, że alergia na sierść zwierząt dotyczy kwestii ich posiadania lub nie, to w praktyce potrafi dużo bardziej ingerować w życie prywatne. Doskonałym przykładem jest zamieszkanie w lokalu, w którym przebywał przez dłuższy czas kot. Odradza się takich działań alergikom, gdyż nadal – pomimo uprzątnięcia sierści, mogą znajdować się fragmenty martwego naskórka i alergizujących białek. I jeśli mieszkanie nie zostało poddane specjalistycznemu czyszczeniu i sterylizacji, a zawiera elementy powierzchni trudne do wyczyszczenia np. dywany, to prawie na pewno wywoła reakcje alergiczne u osób uczulonych.
Podobnie wygląda kwestia posiadania pupili – kotów i psów. Mitem jest, że rasy bezwłose tzw. nagie, lub tylko z włosem, a bez podszerstka, nie wywołują objawów alergii na sierść. Wywołują, gdyż podszerstek i włos, to tylko elementy złożonych objawów uczulenia na sierść zwierząt domowych. Natomiast regularne badania naukowe nad czynnikami wywołującymi alergie na sierść zwierząt domowych pokazują, że występują różnice w stężeniu alergenów w sierści psów i kotów u różnych ras, płci, wieku czy sterylizacji. Warto zauważyć, że równie mocno co psy i koty, uczulają popularnie hodowane w domach ptaki, gryzonie i płazy.
lek.
Maria Woźniak
alergologMitem jest, że rasy bezwłose tzw. nagie, lub tylko z włosem, a bez podszerstka, nie wywołują objawów alergii na sierść.
Jak rozpoznać alergię na sierść?
Alergię na sierść zwierząt domowych możemy podzielić na alergie wziewne i alergie kontaktowe. Alergie wziewne wywołują unoszące się w powietrzu alergeny: cząstki naskórka, wyschniętą ślinę, pyłki i sierść, wywołują ataki duszności, kaszel, łzawienie i zapalenie spojówek. Drogą powietrzną dostają się zatem do oczu, nosa i dróg oddechowych, powodując napady astmatyczne i obrzęk. W przypadku alergii kontaktowej, wystarczy pogłaskanie psa, czy kota, aby pojawiła się pokrzywka, swędzenie i opuchlizna.
Przyczyny alergii w kontakcie ze zwierzętami bywają czasem niejednoznaczne do rozpoznania. Alergia na sierść zwierząt może być utajona i wybuchnąć gwałtownie ze zdwojoną siłą, lub przyjąć formę utajoną, i rozwijać się przez dłuższy czas etapami. Niekiedy jedynymi objawami uczulenia na sierść zwierząt, zwłaszcza u małych dzieci, mogą być przewlekłe zapalenia zatok, skłonność to częstego zapalenia płuc czy oskrzeli, astmy. Innym razem objawy uczulenia mogą wskazywać na sierść czy pióra domowych pupili, a alergię może wywoływać płyn przeciw pchłom, żwirek, pokarm dla rybek czy siano w klatce królika. Warto zatem, przed podjęciem trudnej decyzji o oddaniu lub przyjęciu do adopcji pupila, podjąć działania w kierunku diagnostyki możliwej przyczyny alergii.
Diagnostyka alergii na sierść zwierząt
Do określenia typu uczulenia na sierść zwierząt mogą posłużyć testy diagnostyczne: skórne i z krwi. Ich celem jest potwierdzenie wstępnej diagnozy lekarskiej i określenie poziomu nasilenia alergii. Testy skórne polegają na naklejaniu na plecach gazików nasączonych alergenami, które lekarz po 48 godzinach usuwa i ponawia próbę po upłynięciu kolejnych 24 godzin. Testy skórne mogą być także przeprowadzane punktowo, gdy na skórze przedramienia igłą rozprowadzane są substancje z alergenami, a po około 20 minutach odczytywany jest wynik. Są także teksty podskórne, które polegają na wprowadzenie alergenu pod skórę, i odczytaniu wyniku w czasie od 20 minut do 24 godzin. Testy alergiczne z krwi, polegają na pobraniu krwi i zbadaniu pod kątem występowania przeciwciał. Na wynik należy poczekać około 2-3 tygodnie.
Alergia na sierść – leczenie
Leczenie alergii na sierść zwierząt powinno być złożone i polegać na stosowaniu zaleceń i leków, przepisanych przez lekarza, a także zachowaniu nawyków higienicznych i odpowiednich warunków mieszkaniowych. Warto unikać kontaktów z alergenem, tak często jak tylko jest to możliwe. W przypadku łagodnego przebiegu alergii, należy często kąpać zwierzę, wyczesywać martwą sierść i nie dopuszczać do sytuacji, by zwierzę przebywało w sypialni, czy łóżku. Należy także w mieszkaniu usunąć tekstylia zbierające i zatrzymujące kurz i sierść, włochate, trudne do wyczyszczenia dywany, czy zasłony. Powinno się także kilka razy w roku zdecydować na profesjonalne pranie i sterylizację mebli tapicerowanych. Alergolog po zdiagnozowaniu alergii na sierść zwierząt może zdecydować o włączeniu do leczenia leków antyhistaminowych, obkurczających naczynia krwionośne, sterydów wziewnych, bądź też innych leków w postaci kropel do nosa lub spojówek, łagodzących objawy alergii.
Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog
Powiązane artykuły:
Jak odróżnić alergię od przeziębienia - poradnik >>
Mapa
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Aplikacja Mobilna dla alergików
Momester Nasal UWOLNIJ NOS
To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.
Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.
Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.
Praktyczne porady o alergii
Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją org
Czytaj więcejAlergiczny nieżyt nosa - czym się charakteryzuje i jak go leczyć
Alergiczny nieżyt nosa to reakcja obronna organizmu na wdychany alergen: pyłki drzew, traw, kurz,
Czytaj więcejWakacje alergika
Alergia, jest chorobą, która powoduje wiele ograniczeń w życiu alergika i jego rodziny. Determin
Czytaj więcejNieleczony ANN
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym śluzówki nosa i zatok. Wywołują go alergeny wziewne
Czytaj więcejProblemy szkolne dzieci z ANN
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, znacząco wpływa na funkcjonowanie w
Czytaj więcejAlergia - kalendarz pylenia roślin
Alergia na pyłki roślin to typowa alergia sezonowa, charakteryzująca się nieżytem nosa, kichani
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejPrzewlekła pokrzywka idiopatyczna – objawy, przyczyny i leczenie
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejLista najczęstszych alergenów
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejAlergia - przyczyny powstania
Przyczynami alergii są czynniki, wywołujące w organizmie człowieka reakcję obronną układu odp
Czytaj więcejJak wyglądają testy alergiczne?
Alergie pokarmowe, wziewne na pyłki traw i drzew, na sierść zwierząt, roztocza, pleśń i grzyby
Czytaj więcejPokój dziecka z ANN
Alergiczny nieżyt nosa to choroba o podłożu alergicznym, nazywana często pyłkowicą lub katarem
Czytaj więcej