Allertec kontakt

Alergia - kalendarz pylenia roślin

Alergia na pyłki – objawy

Alergia na pyłki roślin to typowa alergia sezonowa, charakteryzująca się nieżytem nosa, kichaniem, zmianami skórnymi, łzawieniem, zapaleniem spojówek. Na alergiczny nieżyt nosa w Polsce choruje ponad 8,5 miliona osób. Alergia na pyłki w ostrej formie prowadzi do astmy, duszności, obrzęków. Chory jest rozdrażniony, ma problemy z koncentracją, a uczucie zatkanego nosa i zatok pogłębiają stan rozbicia i obniżenia nastroju.

Nasilenie alergii zależy od intensywności pylenia roślin i częstotliwości przebywania na otwartych zielonych przestrzeniach: lasach, łąkach, parkach. Stąd niezwykle ważnym jest, aby alergicy na bieżąco monitorowali kalendarz pylenia roślin i w tym czasie unikali ekspozycji na alergeny.

Pomimo podejmowanych przez chorych działań, przed alergią na pyłki roślin trudno się obronić. Leczenie polega głównie na leczeniu objawowym. W Polsce największym problemem alergicznym są pyłki traw, aż 60% alergików wykazuje reakcje uczuleniowe na te rośliny. Warto wiedzieć, że najmocniej alergizujące pyłki roślin stanowią pyłki lekkie, których produkcja przez rośliny jest bardzo duża. Największe ilości pyłków, produkują rośliny wiatropylne, niepozorne, mało atrakcyjne. Natomiast te z pięknym kwiatostanem, produkują pyłków mniej. Ich pyłki są cięższe i trudniej się roznoszą w powietrzu, a tym samym są łagodniejsze dla alergików.

 

lek.
Maria Woźniak
alergolog

W Polsce największym problemem alergicznym są pyłki traw, aż 60% alergików wykazuje reakcje uczuleniowe na te rośliny.


Kalendarz pylenia – jak z niego korzystać

Co roku kalendarz dla alergików pylenia roślin ulega mniejszym bądź większym zmianom. Kalendarz pyleń dla alergików opiera się na wieloletnich pomiarach stężeń pyłków roślin i zarodników grzybów mikroskopowych. Do tego celu służą zlokalizowane w różnych miastach, w punktach pomiarowych, aparaty, automatycznie rozpoznające rodzaj pyłku i zliczające stężenie, aby na końcu uśrednić jego wartość na przestrzeni 24 godzin.

Zmieniające się z roku na rok różnice w kalendarzu pyleń dla alergików spowodowane są temperaturą i ociepleniem w poszczególnych porach roku. Ciepła zima zdecydowanie przyspiesza pylenie roślin nawet o 30 dni. Duże znaczenie dla odczytania wyników i prognoz pylenia ma także lokalizacja regionu. W Polsce wyróżnia się cztery regiony ze względu na średni rozkład temperatur w skali rocznej.

  • Region pierwszy obejmuje najcieplejsze miejsca na mapie Polski, czyli Polskę zachodnią. Tam najwcześniej zaczynają pylić drzewa i trawy.
  • Region drugi to także ciepły region, obejmujący teren stanowiący jakby przekątną, dzielącą mapę Polski od północnego zachodu po południowy wschód.
  • Trzeci region to głównie wybrzeże kraju i wschodnia część. Tutaj sezon pyleń opóźniony jest zwykle o 10 dni od najcieplejszego, pierwszego regionu.
  • Region czwarty, najzimniejszy, zwany biegunem zimna, obejmuje kilka punktów na mapie: głównie góry Sudety i Karpaty, a także północ Polski, okolice Suwałk i Białegostoku. Tutaj sezon na pylenie roślin opóźnia się nawet do 14 dni, w stosunku do najcieplejszego regionu. Warto zatem nie tylko badać aktualny stan pylenia roślin na każdy rok, ale także uwzględniać lokalizację i opóźnienia wynikające z różnicy temperatur i zmian pór roku.

Kalendarz alergików

Kalendarz alergików otwiera leszczyna, której pyłki mogą unosić się w powietrzu już w styczniu.

Następnie w lutym i marcu mocno pyli olsza. Jej kwiaty wytworzone jeszcze jesienią, czekają tylko aż zrobi się cieplej, aby zacząć pylić. Jeden kwiat olchy potrafi dostarczyć kilka milionów ziaren pyłku.

Kolejnymi mocno alergizującymi drzewami, których pylenie przypada na marzec i kwiecień, to brzoza i topola.

Następnie, właściwie już od początku maja, aż do końca lata pylą intensywnie trawy. Okresy pylenia traw w kalendarzu pokrywają się też z pyleniem zbóż i chwastów i niektórych drzew np. dąb.

Zarodniki grzybów są obecne w powietrzu przez prawie cały rok, od połowy marca aż do końca listopada przypada  okres  ich intensywnej obecności w powietrzu. Znikają na krótko, kiedy są duże mrozy. Stąd osoby uczulone na pleśń i grzyby, pomimo ustąpienia okresu pylenia traw, nadal silnie odczuwają skutki alergii.

Okresy pylenia - dlaczego musisz je znać

Obserwowanie kalendarza pylenia roślin jest niezwykle ważne w leczeniu alergii. Pomaga zaplanować leczenie i przyjmowanie leków z wyprzedzeniem, a także ułatwia organizację życia, wakacji, odpoczynku. Alergia na pyłki jest niezwykle trudną chorobą, której leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, gdyż całkowite uniknięcie kontaktu z alergenem jest niemożliwe. Istnieje też leczenie przyczynowe, czyli odczulanie.

Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog

 

Powiązane artykuły:

Jak odróżnić alergię od przeziębienia - poradnik >>

Objawy alergii na sierść zwierząt domowych >>

Alergia - przyczyny powstania >>

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE