Allertec kontakt

Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją organizmu na wdychane alergeny: pyłki traw, drzew, zbóż, ziół i chwastów, sierści i naskórka zwierząt domowych, roztoczy kurzu, czy grzybów i pleśni. Może mieć charakter sezonowy i nasilać się wraz z kalendarzem pyleń roślin, lub trwały. Katar alergiczny u dzieci jest wyjątkowo dokuczliwy.

Z nosa wydostaje się cieknąca, wodnista wydzielina, utrudniająca codzienne aktywności. Często dochodzi do łzawienia, kichania, zapalenia spojówek. W nocy dobry sen zakłóca katar, bóle głowy, i uczucie ciężkości. Następuje obrzęk śluzówki, mogą pojawić się bóle zatok.

 

lek.
Maria Woźniak
alergolog

Najważniejszą rolą rodziców w przypadku takiej choroby jak alergia u dzieci, jest udzielanie emocjonalnego wsparcia, tłumaczenie objawów choroby i pokazywanie ciekawych alternatyw spędzania wolnego czasu. Wszystko po to, aby choroba nie powodowała izolacji i poczucia osamotnienia, i wykluczenia z grupy rówieśniczej.

 


Alergiczny nieżyt nosa a ograniczenia aktywności

Nietrudno zgadnąć, jak alergiczny nieżyt nosa u dzieci, wpływa na ich samopoczucie i aktywność. Rozdrażnienie, niewyspanie i regularnie cieknący nos, który należy nieustannie wycierać, sprawiają, że mały dziecięcy świat zaczyna być trudny. Ponadto dochodzą problemy z udrażnianiem nosa i usuwaniem wydzieliny, co jest problemem u małych dzieci. U starszych dzieci dochodzi do ograniczenia aktywności i przestrzeni: wyjazd na wycieczkę w plenerze, weekend rodzinny na działce czy też gra w piłkę na boisku z rówieśnikami, stają się barierą trudną do pokonania. Niekiedy alergia powoduje trudności w oddychaniu, zatem wysiłek fizyczny powinien być ograniczony w okresie pylenia i aktywności alergenów.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa u dzieci dochodzą też problemy z nauką – przyjmowanie leków antyhistaminowych powoduje obniżenie koncentracji, a przecież każdy koniec letniego semestru obfituje w sprawdziany i egzaminy. Bardzo trudno wtedy się uczyć, poprawiać oceny i funkcjonować w pełni sił.

Jak pomóc dziecku z alergicznym nieżytem nosa?

Oczywiście najważniejszym działaniem ze strony rodziców jest umożliwienie dziecku pomocy medycznej: diagnostyki i planu leczenia, pilnowania przyjmowania odpowiednich dawek leków, przestrzegania diety. Dobrze, aby każdy rodzic na bieżąco monitorował kalendarz pyleń różnych roślin. To pozwoli na ograniczenie kontaktu dziecka z alergenami i uchroni przed wywołaniem reakcji uczuleniowej.

Do zadań rodziców małych dzieci należy oczyszczanie nosa z wydzieliny alergicznej. Do tego mogą posłużyć dostępne na rynku aspiratory. Dobrze jest też rozważyć zakup dobrej jakości oczyszczacza powietrza oraz nawilżacza, aby zwłaszcza pokój i sypialnia dziecka ułatwiały oddychanie i zasypianie. W przypadku korzystania dziecka z piaskownicy, należy bardzo dokładnie myć ręce, a oczy przemywać solą fizjologiczną. Warto wybierać takie place zabaw i boiska do gry, gdzie powierzchnia pokryta jest miękkim tworzywem, zamiast trawy i piachu. Ponadto w okresie intensywnych pyleń warto ograniczyć ekspozycję dzieci na alergeny na otwartej przestrzeni jak parki, łąki, lasy liściaste a wybierać wycieczki do muzeów, sal zabaw, i lasów iglastych. Kierunek wakacyjnych podróży należy także dobierać pod kątem intensywności pyleń roślin w aktualnych kalendarzach. W zależności od regionu Polski, pylenia mogą mieć inny stopień nasilenia oraz występować później bądź wcześniej.

W przypadku problemów z koncentracją i trudnościami w nauce z powodu alergicznego nieżytu nosa, można częściowo zaplanować naukę i zdobywanie ocen np. na początku semestru, kiedy pylenie roślin jest mniej intensywne. Natomiast najważniejszą rolą rodziców w przypadku takiej choroby jak alergia u dzieci, jest udzielanie emocjonalnego wsparcia, tłumaczenie objawów choroby i pokazywanie ciekawych alternatyw spędzania wolnego czasu. Wszystko po to, aby choroba nie powodowała izolacji i poczucia osamotnienia, i wykluczenia z grupy rówieśniczej.

Alergiczny nieżyt nosa a sport u dziecka

Alergiczny nieżyt nosa u dziecka może być, ale nie musi, przeszkodą w czynnym uprawianiu sportu. Wybór niektórych dyscyplin sportowych wymaga większej elastyczności w działaniu ze strony rodziców i małych sportwców, ale nie oznacza całkowitej rezygnacji. W okresie intensywnego pylenia roślin gra w piłkę na zielonej murawie może okazać się trudna, ale istnieją także boiska sportowe zakryte wielkimi balonami, gdzie można potrenować, a kontakt z alergenami jest ograniczony. Ponadto warto zachęcić dziecko w okresie intensywnego pylenia roślin to korzystania z basenu i atrakcji wodnych, jak zjeżdżalnie i wodne labirynty, a także wszystkich aktywności sportowych, odbywających się w halach i salach sportowych, takich jak: gimnastyka artystyczna, taniec, sporty walki. Ciekawą atrakcją na wspólne weekendy mogą być sporty zimowe w mieście: jak hokej na lodzie, czy po prostu łyżwy. Dłuższy odpoczynek i rodzinne wakacje można planować także zimą: nauka jazdy na nartach czy desce snowboardowej będzie doskonałym kompromisem między alergią a sportem. Latem doskonale sprawdzą się sporty wodne nad morzem, jak np. windsurfing.

Choć alergiczny nieżyt nosa u dzieci, jak również inne choroby alergiczne są trudne do wyleczenia i podporządkowują życie całej rodziny, to nie wykluczają dzieci z aktywności sportowej. Warto tylko te działania zaplanować tak, aby maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami.

Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog

 

Powiązane artykuły:

Problemy szkolne dziecka z ANN >>

Pokój dziecka z ANN >>

Nieleczony ANN >>

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE