Wakacje alergika
Jak zaplanować wakacje dla alergika?
Alergia, jest chorobą, która powoduje wiele ograniczeń w życiu alergika i jego rodziny. Determinuje sposób odżywiania, spędzania wolnego czasu, uprawiania sportów i odpoczynku. Gdy zbliża się sezon urlopowy, pojawia się zawsze nurtujące pytanie: gdzie wybrać się na wakacje z alergikiem? Jeśli nie wiesz jak zaplanować odpoczynek, wybrać morze czy góry dla alergika, i na co uważać, przeczytaj koniecznie nasz wakacyjny poradnik.
Wakacje z alergikiem
Życie alergika i jego rodziny polega w dużym stopniu na unikaniu alergenów: wziewnych, pokarmowych, kontaktowych i ukrytych w lekach. Uczulać mogą pyłki roślin, sierść i naskórek zwierząt domowych, roztocza kurzu, warzywa i owoce, mleko i jajka, owoce morza, płyn i proszek do prania, lateks, metale. Lista alergenów jest obszerna, podobnie jak lista objawów alergii: kichanie, łzawienie oczu, swędząca wysypka, problemy z oddychaniem i wiele innych. W obliczu takich wyzwań chorobowych, należy planować wakacje z alergikiem: dzieckiem czy dorosłym, aby wypoczynek faktycznie był wymarzonym urlopem, a nie narażeniem zdrowia i życia.
lek.
Maria Woźniak
alergologWybierając kierunek urlopu dla alergików, warto kierować się aktualnym kalendarzem pyleń roślin w Polsce.
Morze czy góry – jaki kierunek wakacji dla alergika jest najlepszy?
W Polsce mamy szereg możliwości wypoczynku i kierunków, sprzyjających urlopom dla alergików. Góry, morze czy też niziny, są doskonałymi miejscami spędzania wakacji dla osób uczulonych, szczególnie na pyłki traw, zbóż, drzew, ziół i chwastów. Zmiana klimatu na morski czy górski, w okresie nie krótszym niż dwa tygodnie, zwykle bardzo pozytywnie wpływa na drogi oddechowe, łagodzi wysypki, poprawia samopoczucie. Klimat nadmorski charakteryzuje się mniejszym stężeniem pyłków, na które wpływa obecność dużego zbiornika wodnego i wiatru, chłodniejszego i wilgotnego powietrza. W przypadku klimatu górskiego, wraz ze wzrostem wysokości w powietrzu zmniejsza się ciśnienie cząstkowe tlenu, którego niedobór stymuluje układ oddechowy i krwiotwórczy. W przypadku nizin, tereny te są dobrym pomysłem na wypoczynek nawet krótszy niż dwa tygodnie, gdyż nie wymagają aklimatyzacji i są łagodne, jeśli chodzi o bodźce dla wrażliwego organizmu alergika. Ponadto spędzanie czasu, zwłaszcza w otoczeniu lasów, korzystnie wpływa na układ oddechowy, gdyż drzewa te, głównie iglaste stanowią doskonałą barierę dla pyłków i zanieczyszczeń.
Wybierając kierunek urlopu dla alergików, warto kierować się także aktualnym kalendarzem pyleń roślin w Polsce. Terminy pyleń poszczególnych roślin różnią się, w zależności od terenu i średniej temperatury rocznej, a różnice w pyleniu tej samej rośliny na różnych obszarach, mogą sięgać nawet dwóch tygodni. Warto także przemyśleć, czy terminu wakacji nie wybrać w czasie innym, niż sezon letni. Wtedy przypada największe stężenie pylenia roślin, ponieważ już od maja do połowy września nakładają się równoczesne pylenia drzew, traw, zbóż i chwastów.
Jaki wybrać hotel dla alergika?
Kalendarz pyleń i kierunek podróży nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na komfort wypoczynku dla alergika. Równie ważne są miejsca noclegowe, wystrój pokojów, pościel, obecność zwierząt i możliwość zamówienia diety pokarmowej w ramach posiłków. Warto zatem, wybierając miejsce pobytu, wcześniej dowiedzieć się o te istotne szczegóły, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Hotele przyjazne zwierzętom, nie zawsze są przyjazne alergikom, chyba że posiadają w swojej ofercie pokoje, w których zwierzęta nigdy nie przebywały. Jest to niezwykle ważne, gdyż często naskórek zwierząt, zwłaszcza kotów, pomimo posprzątania pokoju utrzymuje się bardzo długo w powietrzu i zakamarkach. Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest pościel (ta wykonana z pierza może uczulać) i obecność tekstyliów (zasłon, firanek, wykładzin), które są nośnikiem roztoczy. W takim przypadku należy posiadać swój komplet pościeli lub śpiwór, wyprany w środkach, na które nie występuje alergia. Ponadto można zastosować na łóżka specjalny spray na roztocza.
Wyżywienie w obiekcie wymaga też szczególnej uwagi. Jeśli istnieje taka możliwość, warto korzystać z aneksów kuchennych, i w przypadku najmłodszych alergików, przygotować jedzenie samemu. Wtedy istnieje pewność, że nikt przez pomyłkę nie poda posiłku z alergenami. Coraz więcej obiektów noclegowych w Polsce, w swojej ofercie zawiera możliwość przygotowania posiłków zgodnie z dietą, na przykład bezglutenową, bez nabiału itd. Można upewnić się tylko, czy dania w hotelu lub restauracji przygotowywane są na osobnej desce do krojenia i narzędziach, które nie miały styczności z innymi alergenami.
Stołując się na mieście, warto kierować się recenzjami innych turystów, a także zawsze dopytywać obsługę o sposób przygotowania posiłków i poinformować o możliwych komplikacjach zdrowotnych, w przypadku pomyłki. Zawsze też należy mieć swoją własną, nieuczulającą przekąskę.
Wakacyjne must have
Wybierając się na wakacje, warto plan wyjazdu omówić z lekarzem alergologiem. Wcześniej należy wykupić lekarstwa i zawsze przy sobie posiadać te, łagodzące objawy alergii. Można rozważyć, zwłaszcza w przypadku dzieci, zabranie ze sobą własnej pościeli i ręczników oraz jedzenia. Plan dnia na urlopie można zorganizować tak, aby środek dnia, gdy stężenie pyłków jest wysokie, przeznaczyć na zwiedzanie obiektów miejskich, muzeów, wybrać się na kryty basen lub do parku wodnego.
Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog
Powiązane artykuły
Rodzaje alergii. Poznaj swojego wroga >>
Alergia na pyłki kwiatów, czyli wiosenna zmora Polaków >>
Alergia zimą. Co uczula gdy nie pylą trawy >>
Mapa
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Aplikacja Mobilna dla alergików
Momester Nasal UWOLNIJ NOS
To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.
Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.
Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.
Praktyczne porady o alergii
Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją org
Czytaj więcejAlergiczny nieżyt nosa - czym się charakteryzuje i jak go leczyć
Alergiczny nieżyt nosa to reakcja obronna organizmu na wdychany alergen: pyłki drzew, traw, kurz,
Czytaj więcejNieleczony ANN
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym śluzówki nosa i zatok. Wywołują go alergeny wziewne
Czytaj więcejProblemy szkolne dzieci z ANN
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, znacząco wpływa na funkcjonowanie w
Czytaj więcejAlergia - kalendarz pylenia roślin
Alergia na pyłki roślin to typowa alergia sezonowa, charakteryzująca się nieżytem nosa, kichani
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejPrzewlekła pokrzywka idiopatyczna – objawy, przyczyny i leczenie
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejLista najczęstszych alergenów
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejAlergia - przyczyny powstania
Przyczynami alergii są czynniki, wywołujące w organizmie człowieka reakcję obronną układu odp
Czytaj więcejJak wyglądają testy alergiczne?
Alergie pokarmowe, wziewne na pyłki traw i drzew, na sierść zwierząt, roztocza, pleśń i grzyby
Czytaj więcejPokój dziecka z ANN
Alergiczny nieżyt nosa to choroba o podłożu alergicznym, nazywana często pyłkowicą lub katarem
Czytaj więcej