Allertec kontakt

Gdy dom uczula. Jakie alergeny atakują nas w domu?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które normalnie nie powodują u człowieka objawów.

Reakcje alergiczne w przestrzeni domowej

Czynnik środowiskowy wywołujący alergię zazwyczaj nie jest sam w sobie szkodliwy dla organizmu i może wstępować dosłownie wszędzie - na świeżym powietrzu, jak i również w domu. W zależności od pory roku i miejsca ilość alergenu np. w powietrzu może się zmieniać przez co osoby z alergią mogą odczuwać objawy z różnym nasileniem.

Istnieją różne rodzaje czynników mogących powodować alergię, ale w naszym zaciszu domowych przeważają alergeny wziewne.

Najczęstszymi objawami alergii wziewnej są:

  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • katar lub zatkany nos,
  • kichanie,
  • łzawienie,
  • zaczerwienienie,
  • swędzenie oczu.

Mogą wystąpić także zmiany skórne takie jak: swędząca pokrzywka, suchość, kontaktowe zapalenie skóry.

Nośniki alergenów w domu

Nasze domowe zacisza są dobrym miejscem do kumulowania się alergenów. Do najczęstszych z nich w mieszkaniu należą: kurz, roztocze, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, środki chemiczne, pyłki kwiatów.

Roztocze to mikroskopijnej wielkości pajęczaki, które żywiąc się ludzkim naskórkiem, namnażają się pod naszymi dachami. Niestety bardzo dużo ludzi jest na te małe stworzenia uczulona, nawet o tym nie wiedząc. Jeżeli po powrocie do domu, występują u nas obajwy alergii wymienione wcześniej, zastanówmy się, gdzie mogą rozwijać się roztocza.

Nośnikami kurzu i roztoczy są najczęściej: dywany, tapicerowane meble, materace, pościel, rośliny, zasłony. Z tego powodu trzeba je regularnie czyścić, prać, wietrzyć, a również często pozbywać się kurzu z powierzchni płaskich, gdzie najłatwiej się kumuluje. Niezwykle istotna jest dbałość o czystość domu.

Niestety kolejnym istotnym alergenem w naszych domostwach jest pleśń. Najlepiej rozwija się w miejscach z dużą wilgotnością oraz słabą wentylacją, czyli najczęściej w łazience, zwłaszcza na ścianach. Aby jej uniknąć, lepiej brać krótkie kąpiele i często wietrzyć łazienkę oraz ją osuszać. Pamiętajmy również, aby szybko reagować, gdy już zaczyna rozwijać się pleśń np. ścianach aby nie rozprzestrzeniała się dalej.

Bardzo często substancje zawarte w środkach chemicznych (proszki do prania, płyny do płukania, farby do ścian, kosmetyki) mogą powodować objawy alergii kontaktowej. To znaczy, że po zetknięciu się z nimi skóry może spowodować wysypkę, zaczerwienienie skóry, obrzęki lub nawet problemy oddechowe.

Jak można chronić się w domu przed alergią?

Najważniejsze to utrzymanie czystości w domu, regularne sprzątanie, zakup odkurzacza z filtrem HEPA. Jeżeli występuje u nas nasilona alergia wziewna, warto wziąć pod uwagę zakup pościeli dla alergików i specjalne pokrowce antyroztoczowe na poduszki i materace. Należy pamiętać, aby co parę lat również wymieniać materace, które są idealnym miejscem bytowania roztoczy. Należy zrezygnować z dywanów w przypadku alergii na kurz i roztocza.

Obecnie na rynku znajduje się duża ilość naturalnych i hipoalergiczne produktów do prania i sprzątania, które skutecznie zmniejszają nasilenie objawów alergii.

Należy zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w mieszkaniu oraz poziom wilgoci. W tym pomogą urządzenia do nawilżania powietrza lub kawałek mokrego materiału na kaloryferze oraz regularne wietrzenie pomieszczeń sypialnianych i utrzymanie temperatury na poziomie 18-20 stopni. Jeśli mamy duży problem z utrzymaniem się kurzu w wielu miejscach naszych domów, można zaopatrzyć się w urządzenie oczyszczające powietrze. Szczególnie jest ono zalecane, gdy powietrze w danym regionie jest zanieczyszczone.

Jeżeli mimo starań obserwujemy u siebie objawy alergii, możemy je złagodzić, poprzez zażycie preparatu zawierającego cetyryzynę. Należy jednak pamiętać, aby przed zastowaniem danego leku zapoznać się z ulotką oraz skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku nawracających objawów niezbędna jest wizyta u lekarza, który na podstawie wywiadu, dodatkowych badań i testów można sprawdzić i ustalić, które alergeny w domu powodują reakcje alergiczne.


Autor: Lek. Bartłomiej Śmieszniak

 

Powiązane artykuły:

Lista najczęstszych alergenów >>

Alergia - przyczyny powstania >>

Nieleczony ANN >>

 

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE